Shih Tzu

 Przepis na Shih Tzu~?

Weź odrobinę lwa,
kilka łyżeczek do herbaty króliczka,

kilka gramów domowego kota,
jedną część królewskiego błazna,
odrobinę primabaleriny,
szczyptę starego Chińczyka,

nieco żebraka,
łyżeczkę małpy,
ciutkę małej foczki,

dużą porcję misia-przytulanki,
wymieszaj i uzupełnij psami z Chin i Tybetu
.....Moja definicja Shih Tzu? Dla mnie to cudne stworzenia(tak, wszystkie psy są takie). Nie wiem, dlaczego tak dużo osób je kocha, a dlaczego tak dużo ich nie lubi? Zwykle takie osoby uważają Shih za małe, wredne i szczekliwe. Wiadomo, każdy pies ma inny charakter. Moja Psotka jest przykładem kochającego psa, bardzo przywiązanego do właściciela, mimo że jest niewielkim psem jest bardzo odważna i uparta. Uwielbia obserwować. Długo się przygląda, potem interweniuje.

Shih tzu to jedna z ras Tybetańskich, należy do grupy psów przeznaczonych do towarzystwa, typu jamnikowatego. Podobno pochodzi z krzyżówki pekińczyka i Lhasa Apso. Nazwa Shih Tzu z języka chińskiego oznacza "lwi pies". Do Europy trafił w latach trzydziestych XX. wieku.

Szata u ST jest długa, miękka i kolorowa. Jest to włos, a sierść. Występuję w różnych barwach. Najpopularniejsza z nich to biało-złota, a najrzadsza to czarno-biała. Wymaga pielęgnacji i upinania włosów nad oczami, by nie wchodziły pieskowi do wielkich, ciemnych oczu. Przy pielęgnacji Shih Tzu wykaż się dużą delikatnością a zarazem stanowczością. Jeśli napotkasz poplątaną sierść użyj dłoni. Nie rób tego szczotką, ponieważ może to być bolesne i nieskuteczne. 

Historia rasy?
Jak głosi legenda istniejąca od 2000 lat rasa Shih Tzu powstała w dolinie oddzielonej od świata podczas trzęsienia ziemi. Psy wyżej wymienionej rasy przebywały w mrocznych klasztorach tybetu, były uważane za święte – dlatego strzeżono ich jak największy skarb.W 1653 roku władca Kublai Khan zdobył Tybet, natomiast jako wojenny łup przywiózł na dwór Pekinu kilka Shih Tzu z zappomnianej doliny. Chińczycy zaczęli wtedy hodować tą rasę krzyżując je z pekińczykami które hodowali od lat. Te zwierzaki służyły jako prezent za wybitne zasługi bądź dowód szczególnego uznania monarchów zaprzyjaźnionych krajów. Chińczycy jak i tybetańscy mnisi strzegli Shih Tzu i nie pozwolili na wywóz tych zwierząt poza granice kraju.
fragment pochodzi z  http://shihtzu.pl/historia-rasy/

Charakterek Shih Tzu? Jak mówiłam to cudowne psy. Miłe, o wesołym usposobieniu są świetnymi towarzyszami do zabaw dla dzieci.
 

 

To są przykładowe zdjęcia ST. Więcej znajdziesz klikając TU.